Telangana state awards winners list

The government of Telangana has announced the Telangana awards for 32 categories , which will be presented on June 2nd on the eve of Telangana formation day

 T-martyrs memorial designer: Ekka Yadagiri Rao (Hyderabad)

Artistes: K. Laxma Goud (Hyderabad), Chukka Sathaiah (Warangal), Kalakrishna (Hyderabad), Alekhya Punjala (Hyderabad).

Journalist: Tankasala Ashok (Hyderabad)

 Litterateurs: Mudigonda Veerabhadraiah (Hyderabad),Polkampally Shantha Devi (Wanaparthy, Mahbubnagar), Peddinti Ashok Kumar (Karimnagar), Salahuddin Nayyar (Hyderabad), Guda Anjaiah (Hyderabad), Sunkireddy Narayan Reddy (Nalgonda),

 Archaks/spiritualists: Gopa Nagari Shankaraiah (Vemulawada), Archbishop Thumma Bala (Hyderabad), Janab Mohd Usman (Imam, Mecca Masjid, Hyderabad).

TS government logo designer: Aelay Laxman (Hyderabad)

 Electronic media journalist: P. Ravinder (Hyderabad)

Musicians: Hyderabad brothers, Vittal Rao (Ghazal singer, Hyderabad), G.L.Namdev (Karimnagar)
Vedic scholar: K. Panduranga Chary (Hyderabad).

 Sanskrit scholar: Acharya Chakravarthula Raghunatha Charyulu (Warangal).

 Protection of Heritage sites: P. Anuradha Reddy (Hyderabad), Dr N. Pandu Ranga Rao (Warangal)

History and Research: Dr Bisetti Ramanaiah (Karimnagar)

 Teachers: N. Vijayasri (ZPHS, Nadergul, RR district), Banda Pratapa Reddy (senior lecturer, government polytechnic, Masab Tank, Hyderabad),

 Govt employee: B. Padma Rao, (superintendent engineer, irrigation department, Warangal)

 Best farmers: Karra Shashikala(Duggepally, Tripuraram, Nalgonda dist), Valleala Ramesh (dairy farmer, Bhavadevarapalli, Karimnagar district)

Best Municipality: Mancherial, Adilabad district
Legal expert: Sudhakar Reddy

Gram panchayat: Chandurthi, Karimnagar district

Doctors: Dr Raja Reddy (Hyderabad), Dr R. Lakshmana Murthy (Warangal)

NGO: Devnar Foundation for Blind (Hyderabad)

Photography: Bharat Bhushan (Hyderabad)

Handicrafts: Ayala Anathachary (Pembarthy, Warangal)
Weavers: Kandikatla Narasimhulu (Hyderabad)

Anganwadi: E. Padma, Kothagudem

 Best mandal: Siddipet, Medak

Scientist: Ch. Mohan Rao

Entrepreneur: Narra Ravi

Educationist: Prof. Sridhar Swamy (Warangal)

Sportspersons: Mukesh (Ranga Reddy), Mulini Reddy (Hyderabad)

TS-movement male singer: Matla Tirupati, Adilabad

TS-movement female singer: Bhukya Susheela

Sculptor: M.V. Ramana Reddy (Medak)