SIIMA 2015 nominations

siima-2015SIIMA 2015 is going to be conducted in a big way on August 6th and 7th this year in Dubai.

Nominations List (Telugu)

Best Actor

Mahesh Babu ( 1 Nenokkadine), Venkatesh (Drushyam), Naga Chaitanya (Manam), Balakrishna (Legend), Allu Arjun (Race Gurram).

Best Actress

Nayantara (Anamika), Shruti Hassan (Race Gurram), Rakul Preet (Loukyam), Kajal Agarwal (Govindudu Andarivadele), Samantha (Manam).

Best Director

Srivas (Loukyam), Surender Reddy (Race Gurram), Boyapati Srinu (Legend), Vikram Kumar (Manam), Srikanth Addala (Mukunda).

Best Film

Manam (Akkineni Nagarjuna / Annapurna Studios), Legend (14 Reels Entertainment), Govindudu Andharivadele (Bandla Ganesh / Parameswara Art Productions), Chandama Kathalu (Chanakya Booneti), Race Gurram(Nallamalupu Srinivas / Sri Lakshmi Narasimha Productions)

Best Debutant Male

Bellamkonda Sai Sreenivas (Alludu Sreen), Sampoornesh Babu (Hrudaya Kaaleyam), Varun Tej (Mukunda), Sai Dharam Tej (Pilla Nuvuleni Jeevitham), Tejus Kancherla (Ulavacharu Biryani).

Best Debutant Female

Kriti Sanon (1 Nenokkadine), Misthi Chakraborty (Chinnadana Neekosam), Adah Sharma (Heart Attack), Pooja Hegde (Ok Laila Kosam), Raashi Khanna (Oohalu Gusa Gusalade).

Best Debutant Director

Sujith (Run Raja Run), Sripriya (Drushyam), Chandu Mondeti (Karthikeya), Bobby (Power), Srinivas Avasarala (Oohalu Gusagusalu).

Best Debutant Producer

Sunitha (Bangaru Kodipetta), Sampath Nandi (Gaalipatam), MVV Satyanarayana (Geethanjali), Venkat Srinivas (Karthikeya), Giridhar Mamidipally (Lakshmi Raave Maa Intiki).

Best Comedian

Brahmanandam (Race Gurram), Ali (Oka Laila Kosam), Pruthvi (Loukyam), Sapthagiri (Kotha Janta), Vennela Kishore (Pandavulu Pandavulu Thummeda).

Best Music Director

Anoop Rubens (Manam), S.S.Thaman (Race Gurram), Ghibran (Run Raja Run), DSP (1 – Nenokkadine), Mickey J Meyer (Mukunda).

Best Lyricist

Chandra Bose (Kani Penchina / Manam), Siri Vennela (Nanda lala / Mukunda), Rama Jogayya (Nee Kanti Choopullo / Legend), Anantha Sriram (Em Sandeham Ledhu / Oohalu Gusasalade), Vanamali (Sari Povu Koti / Karthikeya).

Best Actor in a Supporting Role (Male)

Srikanth (Govindudu Andarivadele), Srinivas Avasarala (Oohalu Gusagualade), Ajay (Dikkulu Choodaku Ramayya), Prakash Raj (Govindudu Andarivadele), Sreenivas Reddy (Geethanjali).

Best Actor in a Supporting Role (Female)

Shriya Saran (Manam), Nadhiya (Drishyam), Sujatha Kumar (Legend), Jayasudha (Yevadu), Lakshmi Manchu (Chandamama Kathalu).

Best Actor in a Negative Role

Jagapathi Babu (Legend), Sai Kumar (Yevadu), Ravi Kishan (Race Gurram), Rao Ramesh (Mukunda), Chakravakam Madhu (Autonagar Surya).

Best Cinematographer

Rathnavelu (1 Nenokkadine)
Karthik Gattamaneni (Karthikeya), PS Vinod (Manam), Manoj Paramahamsa (Race Gurram), Madhie (Run Raja Run).

Best Dance Choreographer

Prem Rakhshit (You’r my love / 1 Nenokkadine), Johny (Freedom / Yevadu), Chinni Prakash (Baavagari Chupe / Govindudu Andarivadele), Johnny (Cinema choopista Mava / Race Gurram), Raju Sundaram (Rakhasi Rakhasi / Rabhasa).

Best Fight Choreographer

Ram-Laxman and Kanal Kannan (Legend), Ram-Laxman (Race Gurram), Selvam (Yevadu), Ram-Laxman (Power), Peter Hein(1 Nenokkadine).

Best Playback Singer (Male)

Arijit Singh (Kanulanu Taake / Manam), Master Barath (Kani Penchina Maa Ammake / Manam), DSP (Who are you / 1 Nenokkadine), Gold Devraj (Bujjima / Run Raja Run), Varikuppula Yadagiri (Cinema Chupista Maava / Race Gurram).

Best Playback Singer (Female)

Neha Bhasin (Aww Thujo Mogh Korta / 1 Nenokkadine), Shreya Ghoshal (Chinni Chinni Aasalu / Manam), Chitra (Gopikamma / Mukunda), Chinmayi (Vaddantune / Run Raja Run), Shreya Ghoshal(Nee Jathaga Nenundali / Yevadu).

Loading...